Ahmet Güleç'ten TCMB Başkanı'na Mektup

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, mobilya sektörünün iç piyasada yaşadığı satış kayıplarına ve maliyet artışlarına dikkat çekti.

Ahmet Güleç

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, mobilya sektörünün iç piyasada yaşadığı satış kayıplarına ve maliyet artışlarına dikkat çekti. Güleç, kredi kartı taksit sayısının artırılmasının sektör için rahatlatıcı bir çözüm olacağını belirtti. 

Güleç'in yazılı açıklamasında, son yıllarda mobilya üretim maliyetlerinde yaşanan artışlar ve mali politikalara verilen desteğe vurgu yapıldı. Ayrıca, Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, sektörün 250 bin kişiye doğrudan istihdam sağladığı ve ihracatının 5,2 milyar dolar seviyesine ulaştığı belirtildi. Ancak 2023'te iç piyasada satışlarda yüzde 15'lik bir düşüş yaşandığı, ihracatta da kısmi bir gerileme olduğu ifade edildi.

Global ekonomik zorluklara işaret eden MOSFED Başkanı, iç piyasadaki satışların dengelenmesi için kredi kartıyla taksit sayısının artırılmasının önemine dikkat çekti.

Güleç, "İç piyasada satışlarımızın dengelenmesi, maliyetlerimizi yönetmede üreticimize ve mağazalarımıza büyük bir destek sunacaktır. Bu noktada kredi kartıyla taksit sayısının artırılması mobilya sektörümüzü rahatlatacak bir çözüm olarak durmaktadır" dedi.

Güleç, mobilya alımlarında taksit sayısının 9'dan en az 12'ye çıkarılması gerektiğini, ideal olarak ise 18 taksiti önerdiklerini belirtti. Mobilya alımlarının uzun vadeli kullanım için yapıldığını ve bu nedenle taksit sayısının artırılmasının tüketici için önem taşıdığını vurguladı. Bu taleplerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı'na ilettiklerini de ekledi.

 

Kaynak: www.gencgazete.netAnahtar Kelimeler: Ahmet Güleç' Başkanı' Mektup