OKYANUS KOLEJİ

İNEGÖL’DE ŞEFTALİ HASADI BAŞLADI

Bursa’nın şeftalisiyle ünlü İnegöl ilçesinde hasat başladı. Çiftçiler, ürün kalitesinden ve rekolteden memnun olduğunu belirtti.

Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, bu yıl ortalama 40 bin ton şeftali üretileceğini söyledi. İsaören Kırsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Erhan Ulu ise,  Rusya pazarına açılma hedeflerinin olduğunu ifade etti.

İnegöl’de 40 bin ton şeftali üretildiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik “İsaören Mahallemiz İnegöl’ün lokomotif mahallelerinden biri. Burada 6 bin ton şeftali üretiliyor. İnegöl geneline baktığımız zamanda 40 bin ton şeftali üretimi yapmaktayız.  Şeftali fiyatların ürünün durumuna göre 4 lira 5 lira yapmakta kilosu.  İnegöl’deki şeftalinin bir özelliği raf ömrü 3-4 gün daha fazla.  Bu sebeple talep görüyor. Bu hasadın hayırlı olmasını diliyorum.  Bu bir başlangıç bizde çeşit bolluğu olduğu için Eylül ayının sonuna kadar şeftali hasadı devam ediyor” şeklinde konuştu.

Çelik sözlerini şu şekilde sürdürdü;

PAZARDA DARALMAYI AŞTIK
 “İhracat pazarındaki daralmayı aştık. Avrupa ülkeleri olabilir, Rusya olabilir. Biliyorsunuz özellikle Arap yarım adasına ihracatımız vardı ama oradaki durumu biliyorsunuz.  Pazarda bir daralma söz konusu ama bunu aştık inşallah.”

TARIMIN ÖNEMİ ARTTI
Koronavirüs ile birlikte devletimizde hükümetimizde tarımın ne kadar önemli olduğunu anladı.  İnşallah bu sonuna kadar böyle devam eder. “

HEDEF RUSYA PAZARI
İsaören Kırsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Erhan Ulu ise Rusya pazarına açılma hedeflerinin olduğunu ifade ederek “Bizim bu bölgemizde üretilen şeftali diğer bölgelerde üretilen şeftalinin raf ömründen 3-4 gün daha fazla oda buradaki iklimden kaynaklanıyor. Bugün erkenci şeftali hasadına başladık. Şuanda birkaç ihracatçı arkadaş ile görüşmeye başladık.  Karadeniz bölgesinden gelen tüccarlarımız var.  Onlara buradan şeftali gönderirsek onlar Rusya pazarına daha kolay ürün gönderiyor. Onlar ile irtibatlıyız şuanda. Nasipse bu sene ürünümüz bol.” dedi.
Anahtar Kelimeler: İNEGÖL’ ŞEFTALİ HASADI BAŞLADI