KADINLAR GÜÇLENSİN TÜRKİYE BÜYÜSÜN

Milliyetçi Hareket Partisi İnegöl İlçe Teşkilatı Kadın Kolları Başkanı Dilek KURŞUNEL, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları günü münasebetiyle bir yazılı açıklama yayınladı.

Dilek KURŞUNEL açıklamasında: "Ey Türk Kadını sen yerde sürünmeye değil , omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.

5 Aralık 1934 yılında yani bundan 85 yıl öncekadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakları için harekete geçildi ve Seçim Kanunu´nda yapılan değişiklik ile kadınlar en demokratik haklarına kavuştular. Mustafa Kemal Atatürk´ün öncülüğü ile Türk kadınlarına verilen bu hak tüm dünyaya örnek olmuştur ve sonrasında İtalya 1948, Fransa 1951, İsviçre 1965 yıllarında kendi ülkelerinde bu hakkı tanımıştır.Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, 5 Aralık 1934´te kadınlara seslenişinde, bu hakkı kadınların selahiyet ve liyakatla kullanması gerektiğini söyledi. O dönemde Türk kadınları bu çağrıya uydu.Türkiye´de kadınlara milletvekili olma hakkının tanınmasının ardından yapılan seçimde Meclis´e 18 kadın milletvekili girdi ve yüzde 4.5 oranında temsil edildi. 

Türkiye Cumhuriyetini geleceğe taşıyacak olan yeni nesillerdir. Nitekim Atatürk yeni neslin yetişmesi ve eğitiminde birincil rol oynayan Türk toplumunun temeli kabul ettiği aileye ve ailenin de direği olarak gördüğü Türk kadınına çok büyük önem vermiştir.´´...toplumun başarısızlığının asıl sebebi kadınlara karşı olan bilgisizlikten ileri gelir, bir toplumun bir organı faaliyette iken diğer bir organı işlemez ise o toplum felç olur"derken bu yaklaşımını dile getirmektedir. Unutulmamalıdır ki  kadınlarbilimde, iş hayatında, sosyal, kültürel, sağlık, eğitim ve yaşamın var olduğu her alanda erkeklerle eşit haklara sahiptir.

Liderimiz sayın Devlet Bahçeli´nin de dediği gibi kadın atıl kalırsa, istikbalimiz riske girecektir. Onlarsız medeniyet kuru bir avuntudur.Devlet ve milletler kadınlara verdiği değer kadar güçlü ve kudretlidirler. Aileyi ayakta tutan kadındır. Aile ise milletin temel taşıdır. Kadın gelecektir, kadın gelecek nesillerin güvencesidir.

Ben Milliyetçi Hareket Partisi İnegöl İlçe Teşkilatı Kadın Kolları Başkanı olarakkadınlarımızın siyasette daha fazla rol alması gerektiğini hatırlatıyor ve partimize davet ediyorum.

Kadınlarımız güçlendikçe milli uyanış yaygınlaşacak, milli diriliş ve dayanışma ruhu Türkiye´yi büyütecektir. Biz Millliyetçi Hareket Partisi olarak diyoruz ki, KADINLAR GÜÇLENSİN TÜRKİYE BÜYÜSÜN.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları günümüz tekrar kutlu olsun.

Güçlü kadın güçlü Türkiye.

Ne mutlu Türküm diyene." dedi.