KARADAĞ İLE TİCARET HACMİ İKİ KATINA ÇIKACAK
Türkiye – Karadağ ilişkileri 2008 yılında imzalanan ve 2010 yılında yürürlüğe giren “Serbest Ticaret Anlaşması (STA)” ile hız kazanmaya başlamıştır. STA kapsamında 2010 yılında Karadağ menşeli sanayi ürünlerine uygulanan vergiler kaldırılmış, Karadağ 2015 yılında da mütekabiliyet gereği vergileri bizim sanayi ürünlerimiz lehine kaldırmıştır. 17 Temmuz 2019 tarihinde yaklaşık 1.5 yıl süren müzakereler tamamlanmış; karşılıklı tanınan tarım tavizleri geliştirilmiş, tarım ürünlerinin ülkelere girişlerine kolaylık sağlayacak maddeler ile birlikte protokole hizmet ticareti de dahil edilmiştir.
Tarih: 19.8.2019 19:28:46

2010 yılında ülkeye olan ihracatımız 27 milyon dolar; ithalatımız 6 milyon dolar seviyelerinde iken; 2018 yılına gelindiğinde ihracatımız 80 milyon dolar seviyesine, buna karşılık ithalatımız 24 milyon dolara ulaşmıştır.

İhracat kalemlerine baktığımız zaman: Demir ve çelikten inşaat ve inşaat aksamı, ağaç ve odunsu maddelerden yonga levha, lif levhalar, çamaşır makineleri ve turunçgiller ön plana çıkıyor.

İthalatımız ise: İşlenmemiş alüminyum, demir ve çelikten hurda, diğer alaşımlı çubuk ve profiller, demir ve alaşımsız çelikten çubuklardan oluşuyor.

Ticaretin çok daha kolay hale geleceği bir ortamda; ihracat rakamının 100 milyon doları, ithalatın ise 50 milyon doları geçmesi öngörülüyor; tüm gelişmeler CNR Holding tarafından yakından takip edilmektedir.


Kaynak: