OKYANUS KOLEJİ

“KONFORLU EVLER OLUŞTURMAK iÇiN ÇALIŞIYORUZ”

İnegöl Mobilya sanayisinin yeni nesil temsilcisi Desen Sofa, 10 yıllık tecrübesiyle ustalık dönemine adım attı. Aylık 220 takım üretim kapasitesine erişen ve yüzde 30 ihracatla çalışan firma, kaliteden ödün vermeyerek emin adımlarla büyümeyi tercih ediyor

Türkiye’nin Mobilya Başkenti İnegöl, sanayisinde barındırdığı cevherlerle gelişmeye devam ediyor. Bu değerlerden biri de 10 yıllık tecrübesiyle artık adını ve kalitesini ispatlamış olan Desen Sofa… 2010 yılında kurulmasına rağmen 10 yıllık süreçte 220 takım üretim kapasitesine erişen ve yüzde 30 ihracat ile çalışan firma, yeni hedeflere emin adımlarla yürüyor.


10 YILLIK TECRÜBE
Desen Sofa Üretim Müdürü İlhan Savun, kuruluştan bu yana değişmeyen standartlarını ve gelecek hedeflerini gazetemize anlattı. Yumuşak grup olarak tabir edilen oturma grubu üretimiyle İnegöl Mobilya Sanayisinde markalarının temelini attıklarını ifade eden İlhan Savun, 2010 yılında kurulan firmanın modern takımlar ürettiğini ve aylık 220 takım kapasitesiyle çalıştıklarını söyledi. Savun, Türkiye’de iyi noktalardaki mağazacılarla çalıştıklarını da dile getirerek, “Daha da iyileriyle çalışacağız inşallah” şeklinde konuştu.


YÜZDE 30 İHRACAT YÜZDE 70 İÇ PAZAR
Üretimlerinin yaklaşık yüzde 30’unun ihracata, yüzde 70’inin de yurt içi pazarına gönderdiklerini dile getiren İlhan Savun, “Yurt dışında ağırlıklı olarak şuanda Filistin ve Kuzey Irak’a ihracatımız var ancak nadir de olsa Avrupa ülkelerine de ürün gönderiyoruz. Bu süreçte yeni pazar çalışmalarımız da sürüyor. 2020 ikinci yarısı için belirlediğimiz hedefler var. Şuanda hedeflediğimiz noktadayız ancak ileriye dönük çalışmalarımız sürüyor” dedi.


2021 YENİ BİR KİLOMETRE TAŞI OLACAK
2021 yılının Desen Sofa için yeni bir dönüm noktası olduğuna da işaret eden Savun, “Yurt içinde 2021 yılının ilk çeyreğinden sonra mağazalaşma noktasında düşüncelerimiz var. Ancak bunu yaparken dört dörtlük olmasını istiyoruz. O yüzden zamanlama olarak çok acele etmiyoruz. 2021’in ilk çeyreğinden sonra mağazalaşma noktasında farklı bir çalışma içerisinde gireceğiz” diye konuştu.


PANDEMİ SÜRECİNDE DE ÜRETİM DEVAM ETTİ
Pandemi sürecinin mobilya sektörü ve firmalarına etkilerinden de söz eden İlhan Savun, üretimin aralıksız sürdüğünü kaydederek; “Pandemi sürecinden çok fazla etkilenmedik. Bölgelerinde güçlü esnaflarla çalışıyoruz. Yeni normalleşme süreciyle beraber genel olarak sanayide bir hareketlenme var ancak biz o süreçte de zaten gerekli izinleri alarak çalışmalarımıza devam ettik” dedi.


YENİ SEZONUN TRENDİ “OSLO”
Yeni sezonun trendi olmaya aday bir model hazırladıklarını ve bu modelin piyasayla buluşmasından itibaren ilginin odağına yerleştiğini anlatan İlhan Savun, “Firma olarak her zaman yeni ürün yapma taraftarıyız. Muhakkak bizim 3-4 tane çok sattığımız ürünümüz var ancak 2-3 ayda bir yeni ürünler katmaya da gayret ediyoruz. Şuan üzerinde yoğun mesai harcadığımız, bu yazın yıldızı diyebileceğimiz ürün ise Oslo. Yoğun bir Ar-Ge sürecinden geçti ve geldiğimiz noktada ürünümüze güveniyoruz. Baskı dikişinden ayağına kadar piyasadan farklılaşan, alışılmışın dışında bir ürün yaptık. Herkesin kullanmadığı bir baskı stili kullandık. Oturumu geniş ve bu sene çok moda olan metal ayak kulandık” açıklamalarında bulundu.


SSH ORANLARI BİNDE 8
İlhan Savun, kalitelerinin meyvesini SSH oranlarında aldıklarını vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz kalitemizle ön plana çıkmaya çalışan bir firmayız. Bugüne kadar bu böyle oldu. Sıfırdan gelip 10 yılda bu rakamlara ulaşan İnegöl’de ender firmalardan biriyiz. Bugün biz burada 260 takımı da görürüz ancak kaliteden taviz vermek istemiyoruz. O yüzden bu rakamlara kendimizi sabitledik. SSH oranımız binde 8’lerde. Bu çok ciddi bir rakam. Başarılı bir sonuç. Verimlilik ve kaliteyi ön plana çıkardık. Şuan hedeflerimize doğru emin adımlarla gidiyoruz. Emek yoğun bir sektör ve bu emeği sonuna kadar ürünlerimize yansıtıyoruz.”


HEDEF; KALİTEYİ BOZMADAN BÜYÜMEK
“Bizim ilk hedefimiz kaliteli ürün çıkarmak. Ayağımızı sağlam yere basmak istiyoruz. Havada kalan hedeflerdense daha realist hedeflerle yaklaşıyoruz. Bizler de ihracat rakamlarımızı yüzde 50’lere çıkarabiliriz ancak bunları yaparken kaliteden ödün vermek istemiyoruz. Kalitemizi bozmadan büyümek hedefimiz.”


DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR
Açıklamasının sonunda Neden Desen Sofa? Sorusuna da yanıt veren İlhan Savun, “Bizi diğer firmalardan farklı kılan özelliklerimizin başında özgün ürünlerimiz, kalitemiz ve fiyatlarımız geliyor. Evleri süslemek için değil, konforlu evler oluşturmak için çalışıyoruz. Hem göze hitap eden hem konforu ön planda tutan ürünler üretiyoruz. Doğru yoldayız ve bunu geldiğimiz nokta itibariyle görüyoruz. Bizden sermaye, üretim gücü, ve bir çok konuda bizden büyük olan firmaların ürünlerimizi kopyalaması bile bizim doğru işler yaptığımızın ve doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi olarak algılıyoruz. Ortaklarımızla birlikte mobilya sektörünün çıraklığından geliyoruz. Bu sektörde daha yapacak çok işimiz olduğunu da görüyoruz” açıklamalarında bulundu.