OKYANUS KOLEJİ

VAKA ARTIŞINA ÇÖZÜM ARAYIŞI.. İNEGÖL'Ü BİR ARAYA GETİRDİ

İnegöl Kafkas Folklor ve Kültür Derneği tarafından, artan vaka sayılarına dikkat çekmek için bir toplantı gerçekleştirildi.

Maske ve sosyal mesafe kurallarına riayet edilerek dernek lokalinin bahçesinde gerçekleştirilen toplantıya Kaymakam Şükrü Görücü, Belediye Başkanı Alper Taban, Jandarma Komutanı Ferruh Mağden, Emniyet Müdürü Erdoğan Baydemir, Sağlık Müdürü Enver Ünal ve STK başkanları katıldı.

BU KONUYA DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUZ

“Toplantının açılış konuşmasını yapan İnegöl Kafkas Folklor ve Kültür Derneği  Başkanı Ömer Faruk Demirtaş, “Son günlerde İnegöl’deki vaka artışlarında düğünlerin ve cemiyetlerin önemli rolünün olduğunu gördük. Sivil toplum örgütleri olarak bu konuya nasıl dikkat çekebiliriz diye düşündük ve bu toplantıyı gerçekleştirdik. Biz bu konuya dikkat çekmek istiyoruz. Bu yıl pandemi tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi ülkemizi de aldı. Aşı olmadığı için temizlik, maske ve sosyal mesafe elimizdeki en güçlü silah. İlçemizde son günlerde gözlemledik ki bu konularda çok hassas değiliz. Bundan dolayı da bulaşma riski çoğalıyor. Biz STK’lar olarak her türlü desteğe hazırız. Bütün vatandaşlarımıza ve büyüklerimize kurallara daha çok hassas olmaları konusunda çağrıda bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

İSTANBUL’DAKİ ARTIŞ ORANLARINI YAKALADIK

İnegöl’deki koronavirüs sürecini değerlendiren Sağlık Müdürü Enver Ünal, “Pandemi başladıktan sonra Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ilçemizde koronavirüs oranları çok düşük seviyedeydi. Ülkemizin ortalamasının çok altında seyrediyordu hatta dağ ilçelerimizdeki oranlarla yarışıyorduk. 1 Haziran’daki normalleşme süreciyle birlikte ve düğün salonlarının açılmasıyla birlikte vaka sayılarımız ciddi şekilde artmaya başladı. İstanbul’daki artış oranlarını yakaladık. Vaka sayılarımız son 15 günde neredeyse ikiye katlandı. Yaptığımız araştırmalar sonucu bu artışın düğün, nişan, mevlit gibi cemiyetlerden kaynaklandığını tespit ettik. Bunlarla alakalı da düğün salonu sahiplerini toplayıp  gerekli kuralları tekrardan hatırlattık. Bu virüsün herhangi bir ilacı yok. Silahımız maske, mesafe ve temizlik. Virüsün tamamen yok olması için aşı gerekiyor ama bu da şu anda yakın bir süreçte gözükmüyor. STK’lardan rica ediyoruz üyelerini özellikle uyarsınlar” ifadelerini kullandı.

GÜZEL GİDEN SÜREÇ KÖTÜYE EVRİLDİ

Daha önceden yaşanmamış ve tecrübe edilmemiş bir sürecin yaşandığını belirten Belediye Başkanı Alper Taban, “ Bundan dolayı da etkili olduğunu düşündüğümüz kuralları işletmeye çalışıyoruz. Başlangıçta çok güzel devam eden bir süreç şu anda kötü bir yere evrildi. Sanki normalleşmeyi biraz yanlış anladık. En çok üzüldüğümüz konu ise sağlık çalışanlarına yüklediğimiz yük. O insanların psikolojileri ve mücadeleleri zor. Ailelerinden ayrı yaşayan sağlıkçılarımız var. Yüklediğimiz vebalin farkında olmamız gerekiyor. Bir maskeyi takmak hasta yatağında yatmaktan daha zor değildir. Bu konuda bir vurdumduymazlık var. İlla başımıza mı gelmesi lazım. Bir Müslüman akıllı ve uyanık olmalı. Vakalar İnegöl’de çok arttı. Geldiğimiz nokta iyi değil. Ben sağlık çalışanlarımıza ve yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum.  Bugün sağlıktan daha önemli bir şey yok. Önlemleri almak zorundayız.  Hayatı kontrollü bir şekilde normalleştirsek başarılı oluruz yoksa kötü süreçler bizi bekliyor.  Ben bir kere daha dikkatinizi çekmek istiyorum lütfen kurallara uyalım” dedi.

KISITLAMALAR KALKINCA VAKALAR ARTTI

“Son olarak konuşan Kaymakam Şükrü Görücü ise, “İlçemizdeki hemşeri dernekleri ile şu anda bir aradayız. İlçemizde ilk vaka 29 Mart’ta oldu. Herkes bir endişe içerisine girdi. Mayıs ayında vakalar çok düşmüştü ama normalleşme ile birlikte bazı kısıtlamalar kalkınca vakalar arttı. Kısıtlamalar kalktı ama tedbirler kalkmadı, vatandaşlarımızın yanıldığı nokta bu.  Vaka artışlarının en büyük nedenlerinden biri ise düğün cemiyetleri.  Bundan sonra asker uğurlamaları geliyor.  Maske, mesafe ve hijyen kuralına herkes uymak zorunda.  Hemşerilerimiz de kurallara sabretmesi ve uyması gerekiyor. Yarın bayram olduğu için bayramlaşma, mezarlık ziyaretleri gibi durumlara çok dikkat etmemiz gerekiyor çünkü hangimiz hastayız gerçekten de bilmiyoruz. Benim belirtmek istediğim bir konu da cezai işlemler. Biz ceza yazma taraftarı değiliz ama kurallara uymayanlara ceza uygulamaya devam edeceğiz. Kurallara uymayan vatandaşları duyarlı vatandaşlar lütfen uyarsın, hatta arasın şikayet etsin. Hayırlı ve sağlıklı bayramlar diliyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.”